Pridané: 16.01.2011 | Autor: admin

Vstavané skrine na mieru

Ak máte pocit, že máte veľa vecí a málo priestoru, možno je čas popremýšľať nad vstavanými skriňami. Tie si našli svoje miesto aj v dnešných moderných interiéroch. Vstavané skrine alebo šatníkové skrine reagujú na moderné trendy, ako je napríklad úspora miesta a efektívne využitie priestoru na maximum. Okrem toho sú vstavané skrine nielen praktickou, ale aj elegantnou súčasťou interiéru.

Dnešní predajcovia vedia poradiť pri návrhu a riešení vstavanej skrine. Okrem samotného návrhu, vedia danú skriňu aj vyrobiť a u vás na mieste zmontovať. Je však niekoľko vecí, ktoré by ste si mohli ujasniť ešte predtým ako prídete do predajne alebo showroomu. Ak budete mať ujasnené tieto skutočnosti, bude to výborný začiatok pre výber vhodnej vstavanej skrine. A tiež vám budú vedieť povedať konkrétnejšiu cenu.

  1.     Rozmery vstavanej skrine

Vstavaná skriňa je vhodná do určitého priestoru – odtiaľ pochádza jej názov, že je vstavaná. Určitý priestor môže byť od konca jednej steny po druhý koniec, teda na dĺžku celej steny. Alebo to môže byť určitá menšia stena alebo výklenok. Prípadne sa vstavané skrine dajú urobiť ako polovstavané, teda, že jedna, alebo obe strany budú v priestore. Atypické vstavané skrine sú napríklad v podkroví alebo slúžia ako rozdelenie jednej väčšej miestnosti.

Výška vstavanej skrine je väčšinou výška samotnej miestnosti. To znamená, že vstavaná skriňa je ideálne od podlahy až po strop. Takto sa využije celý priestor pri danej stene. Áno, niektoré police budú takto veľmi vysoko, ale aj to sa dá riešiť – dajú sa tam ukladať mimosezónne veci a aby ste sa k nim dostali, dajú sa použiť drevené schodíky. A samozrejme, tie časti skrine, ktoré sa dotýkajú stien, teda bočná, zadná a vrchná, nemusia mať dosky a teda môžete ušetriť na materiáli.

  1.     Hĺbka vstavanej skrine

Pri hĺbke vstavanej skrine ide v princípe o to, koľko budete mať miesta vo vstavanej skrini. Hĺbka vstavanej skrine môže závisieť od viacerých parametrov – od hĺbky výklenku, od priestoru v danej miestnosti a podobne. Ak by bola vstavaná skriňa príliš hlboká, nemusíte dobre dočiahnuť na veci, ktoré budú viac vzadu. Je preto možné, že by ste tento priestor nevyužívali naplno. Ak by bola hĺbka skrine príliš malá, môže sa stať, že niektoré veci budete mať problém vhodne do nej uložiť, napríklad košele alebo kabáty.

Bežná hĺbka vstavanej skrine je 50 – 65 centimetrov. Táto hĺbka pasuje na väčšinu vstavaných skríň. Je dostatočne hlboká, ale zas nie príliš. Táto šírka je vhodná aj pre kabáty a košele, ale aj na menšie, poskladané šatstvo. Naviac treba ešte pripočítať zhruba 10 centimetrov pre dvere vstavanej skrine, vodiace lišty a kovový mechanizmus. Ideálne je teda počítať s priestorom na vstavanú skriňu približne 60 – 75 centimetrov.

  1.     Výber materiálov pre vstavané skrine

V dnešnej dobe je veľmi veľký výber materiálov pre vstavané skrine, ako aj pre otváracie dvere alebo posuvné dvere.

drevotriesky – ide o drevovláknité dosky, ktoré sa dnes bežne používajú pri vstavaných skriniach. Ich výhodou je cenová dostupnosť a vysoká nosnosť. Na trhu je množstvo rôznych farieb a vzorov, od prírodných farieb a vzorov drevín až po plnofarebné drevotriesky

fototapety – ide o fototapety vytlačené vo vysokej kvalite. Vedia vhodne oživiť priestor a stať sa elegantným a dominantným prvkom. K dispozícii sú rôzne motívy (ľudia, stroje, zvieratá, umenie, športové a detské motívy…). Skriňa sa tak stane aj dekoratívnym doplnkom daného priestoru

lakované sklá a zrkadlá –  na čelnú stranu vstavanej skrine, teda na posuvné dvere sa dajú použiť lakované sklá alebo zrkadlá. Lakované sklá vedia dať danému priestoru výrazný farebný prvok. Alebo sa dá dať na posuvné dvere zrkadlo – či už na časť alebo na celé dvere. Zrkadlo tak opticky zväčší celý priestor a nájde sa mu takto vhodné miesto.

  1.     Priestor pred vstavanou skriňou

Pri plánovaní o umiestnení vstavanej skrine do určitého priestoru sa odporúča myslieť aj na priestor pred vstavanou skriňou. Ide o to, že k vstavanej skrini sa potrebujete dostať a mať dostatočný priestor pre otváranie zásuviek, či iných výsuvných doplnkov, alebo posuvných dverí. Treba myslieť na to, že budete chcieť často z tejto skrine vyberať veci, prechádzať okolo nej a pohodlne ju využívať. Odporúča sa mať pred skriňou priestor aspoň 50 – 80 centimetrov. Odborníci odporúčajú takýto priestor pred vstavanou skriňou aj preto, lebo po čase môžete meniť a presúvať nábytok v danej miestnosti.

Zhrnutie článku:

Dá sa teda povedať, že ak niekto hľadá vhodné využitie priestoru v danej miestnosti, môže byť vstavaná skriňa výborným riešením. Je vhodné si ujasniť rozmery ešte pred stretnutím s odborným predajcom. Tieto rozmery sa síce môžu v konečnom dôsledku mierne zmeniť, ale od základnej predstavy sa už viete konkrétnejšie odraziť. Následne vás čaká výber materiálov – teda či má byť daná vstavaná skriňa dominantným prvkom v danej miestnosti alebo je rovnocennou súčasťou. Odporúča sa, aby ste mysleli aj na priestor pred vstavanou skriňou tak, aby ste mali k nej vždy pohodlný prístup.

 

Autor článku
admin

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.