Pridané: 14.12.2016 | Autor: admin

Kúpeľňa – oáza tela a duše

Kúpeľňa predstavuje vo niektorých kultúrach miesto na očistu mysle. Pre nás je to minimálne miestnosť na očistu tela. Avšak na to, aby slúžila svojmu účelu, je potrebné ju v takom štýle vytvoriť. Ide o to, aby bola funkčná, príjemná a hlavne prispôsobená nám a našej situácii.

Vhodná kúpeľňa v byte a jej výstavba vyžaduje splnenie nasledujúcich podmienok:

  1. Stanoviť si v miestnosti, kde sa kúpeľňa rozprestiera, ktoré steny sú nosné a ktoré sú priečky.
  2. Ujasniť si naše požiadavky, ktoré od kúpeľne očakávame – ako sa v nej chceme cítiť a čo preto potrebujeme.
  3. Vypracovať finančný rozpočet na prestavbu.

 

kupelna

 

Moderná doba ovplyvňuje aj kúpeľne

Ak sa pozrieme do života dnešnej bežnej rodiny, môžeme povedať, že ho definuje uponáhľanosť. Z tohto dôvodu je potrebné, aby bola kúpeľňa a WC spolu s malým umývadlom oddelené. Hoci sa kedysi mať oboje v jednej miestnosti považovalo za bežnú vec, v súčasnej dobe platí pravý opak.

Kúpeľňa je síce na oko väčšia a v pohode sa do nej zmestí WC, ibaže pri rannom zhone, kedy sa každý ponáhľa, toto riešenie veľmi nevyhovuje.

Podobne je na tom aj práčka. Ako bolo spomenuté na začiatku, kúpeľňa predstavuje miesto, kde dochádza k očistu mysle. Tým pádom, hlučná práčka do tohto konceptu veľmi nezapadá. Pokiaľ sa dá, je lepšie ju oddeliť do separovanej miestnosti.

Moderné trendy

K dnešným trendom patrí taktiež nahradzovanie sprchy za vaňu. Sprcha má svoje vlastné výhody a pokiaľ sa zmestí, určite by mala byť súčasťou kúpeľne. Nemala by ju však úplne nahradzovať. Predsa len, po náročnom dni poskytuje vaňa perfektné miesto na relax, o to lepšie je aj vhodnejšia, ak sú v rodine malé deti. Čo sa týka ďalšej časti kúpeľne – umývadla, rozhodnutie, či pôjde o praktické alebo dizajnové riešenie je čisto individuálna záležitosť.

Moderné kúpeľne už nie sú obyčajné chladné priestory. Rohožka do kúpeľne je klasika, ku ktorej pribúdajú ďalšie pôsobivé kúsky – imitácia dreva, kože a kožušiny alebo iné textilné vzory. Pomôcky a prostriedky na upratovanie by mali byť schované tak, aby ich nebolo bežne vidieť. Stále však platí pravidlo, že kúpeľňa by mala byť viac praktická, ako dizajnová.

Autor článku
admin

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.